Πλατανιάς

Με πολλές ελλείψεις και 3 αναγκαστικές αλλαγές (!) υπέκυψε ο Πλατανιάς στη Λέσβο

Με πολλά κενά στην άμυνα καθώς εκτός αποστολής έμειναν οι Κολυμπαλί, Σελίν (τραυματίες) και ο Μπανανά (εξέτισε ποινή μίας αγωνιστικής καθώς συμπλήρωσε 4 κίτρινες κάρτες) και με τον Ιτούα να αποχωρεί και αυτός τραυματίας στο 75’ ο Πλατανιάς θύμισε περισσότερο… Νοσοκομείο σήμερα στη Μυτιλήνη με αντίπαλο την Καλλονή (απουσίαζε και ο Μενδρινός).

Αν σε αυτά τα προβλήματα προστεθούν δύο ακόμη αναγκαστικές αλλαγές (σύνολο τρεις, δηλαδή), εξαιτίας -επίσης- τραυματισμών, που έγιναν, μάλιστα, στο πρώτο ημίχρονο (στη θέση του Γουνδουλάκη ο Μιλούνοβιτς στο 25’ και στη θέση του Ράμος ο Τσουράκης στο 39’) εύκολα γίνεται αντιληπτό ότι η Χανιώτικη ομάδα είχε εξαιρετικά δύσκολο έργο, παρά το γεγονός ότι είχε απέναντί της την ουραγό του πρωταθλήματος, η οποία κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 και να φτάσει τον Πανθρακικό στην ουρά της βαθμολογίας.

Το ματς

Η Καλλονή χτύπησε με κάθετες μπαλιές, το κεντρικό δίδυμο είχε αργές αντιδράσεις και κάπως έτσι άνοιξε το σκορ στο 20’. Ο Φαβάλι έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Μάρκοβιτς, ο οποίος με υπέροχο τσίμπημα με το εξωτερικό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό μετά, λίγο έλειψε να γίνει το 2-0 αλλά ο Σωτηρίου έδιωξε σε κόρνερ και στο 30’ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν αλλά ο Ράμος, όντας ολομόναχος μέσα στην περιοχή, δεν σημάδεψε σωστά με το κεφάλι.

Ένα καλό σουτ του Μάρκοβιτς από πλάγια θέση έδιωξε με τις γροθιές ο Σωτηρίου, ενώ το βολέ του Ανγκούλο από μακριά πέρασε λίγο άουτ και το φάουλ του Μιλούνοβιτς κόντραρε στο τοίχος, περνώντας ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Δαύκου. Λίγα λεπτά πριν το ημίχρονο, ο Σωτηρίου είπε και πάλι «όχι» στον Μάρκοβιτς και την πολύ επικίνδυνη σέντρα – σουτ που επιχείρησε, η οποία είχε τροχιά προς τα δίχτυα.

Στην επανάληψη, ο Πλατανιάς μπήκε με σαφή σκοπό να πιέσει αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Η Καλλονή το εκμεταλλεύτηκε αυτό και έκανε το 2-0 με ένα πολύ όμορφο τέρμα στο 56’. Ο Ελλακόπουλος, τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, έγινε κάτοχος της μπάλας λίγο έξω από την περιοχή και με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Λίγο αργότερα, η Καλλονή λίγο έλειψε να πετύχει και τρίτο τέρμα αλλά ο Φαβάλι δεν μπόρεσε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν πάντως στο 71’ ξανά στο ματς, όταν ο Τσουράκης έκανε ωραία σέντρα και ο Ανγκούλο με κεφαλιά σκόραρε, μειώνοντας σε 2-1. Παρά το γκολ που πέτυχε ο Πλατανιάς, η άμυνά του δεν έλεγε να συμμορφωθεί και έδινε για… πλάκα φάσεις στους επιθετικούς της Καλλονής. Ωστόσο, ο Μάρκοβιτς στο 72’ και το 74’ δεν κατάφερε, την πρώτη φορά να νικήσει τον Σωτηρίου και την δεύτερη να σημαδεύει άουτ!

Το τελευταίο τέταρτο δεν είχε κάτι το αξιοσημείωτο από πλευράς ευκαιριών. Είχε, όμως, μπόλικα νεύρα καθώς οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι του Δαύκου στον Ντίνα, κάτι που φαίνεται πως δεν υπήρχε. Λόγω των έντονων παραπόνων, από τον πάγκο του Πλατανιά αποβλήθηκαν τόσο ο Γιώργος Παράσχος, όσο και ο επικεφαλής του τεχνικού τιμ.

Καλλονή (Νίκος Καραγεωργίου): Δαύκος, Σπυρόπουλος, Μίκιτς, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Μπλάζιτς (53′ Ελλακόπουλος), Τσαμπούρης, Γεωργίου (88′ Γιορέντε), Μανούσος, Φαβάλι, Μάρκοβιτς (77′ Νομπρέγα).

Στον πάγκο: Μάλλης, Ξυδάς, Χατζηδημητρίου, Κάρλσον.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Αποστολόπουλος, Ιτούα (75′ λ. τρ. Στανισάβλιεβιτς), Δημήτρης, Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Γουνδουλάκης (25’ λ. τρ. Μιλούνοβιτς), Μουνάφο, Ντίνας, Ράμος (39’ λ. τρ. Τσουράκης), Ανγκούλο.

Στον πάγκο: Κοκκαλάς, Πάγκαλος, Τσιμόντζι, Βαλεριάνος.

Κίτρινες κάρτες: Αναστασιάδης, Φαβάλι, Μίκιτς, Νομπρέγκα, Ντίνας, Γκνιάτιτς.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου, βοηθοί: Νίκος Γεωργαράκος, Βασίλης Καμπούρης, 4ος διαιτητής: Γιώργος Κύζας.

Πηγή: sport-fm.gr